DOLAR 8,4396
EURO 10,0747
ALTIN 492,589
BIST 1392,91
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Aydın 43°C
Sıcak

EYSA QUARTZ SUURFACES törenle açıldı

EYSA QUARTZ SUURFACES törenle açıldı
31.05.2021
2.503
A+
A-
Sosyal Medyada Paylaş

Çine Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve Çine’nin yeraltı zenginliklerini endüstriyel ürün olarak üretecek olan EYSA QUARTZ SUURFACES fabrikası törenle açıldı.

Çine’de faaliyet gösteren, sektörün önde gelen kuruluşlarından EYSİM Mineral Madencilik ilçede yıllardır eksikliği ön görülen bir yatırıma imza attı. EYSA ile ilçeden tüm dünya ülkelerine ihraç edilen kuvars madeni ana mamule dönüştürüldü.

Açılışa, TBMM KİT Komisyon Başkanı ve AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Çine Kaymakamı Turan Erdoğan, Çine Belediye Başkan Yardımcısı Timuçin Karabulut, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, iş insanları, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.
Çine Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi veren Çine Kaymakamı Turan Erdoğan, “76 parselimiz mevcut. Burada gıda ve madencilik sektöründe faaliyet gösteren firmalar yer almakta. Çine OSB, pandemi döneminde de hiç durmadı. ‘Durmak Yok Yola Devam’ dedi yatırımcılar. Şuanda yapımı devam eden ve faaliyette olan 50 adet fabrikamız var. Burayı Gaziantepli arkadaşlarımız kurdular. Daha sonra ilçemizde büyük yatırımları olan ve vatandaşımızda sosyal anlamda hizmeti olan Eysim Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Demir, EYSA ortak oldu. İlçemize her türlü desteği sağlıyor. Bu fabrikanın Ülkemize, Aydınımıza ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

ÜLKEN: ÜLKEMİZ KALKINACAKSA ÜRETEREK,
ÇALIŞARAK VE SANAYİLEŞEREK KALKINACAK

“Bugün ailemizin içinden birisi olan Muhammet beyin yeni işyerinin açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, “Muhammet Bey Aydın Ticaret Odamızın Yüksek İstişare üyesidir. Hem Çine’ye, hem Aydın’a çok ciddi katkıları olan ekonomik faaliyetlerin yanı sıra memlekete ödedikleri vergi ve çalıştırdıkları insanların kursağından geçirdiği ekmekler ve yarattığı istihdamla birlikte aynı zamanda sosyal anlamda her yardıma ihtiyaç olduğu hissettiği yerde bulunan çok kıymetli bir değerimiz. Çinemiz her şey önce çok kıymetli bir değerimiz. Çine OSB’de gelişerek devam ediyor. Ülkemiz kalkınacaksa üreterek, çalışarak ve sanayileşerek kalkınacak. Çinemiz’de yer altında ve üstünde kaynaklarımız var. Bunları çıkarıp direk blok halinde dışarıya vermek en kolayıdır. Önemli olan bunları işlemek ve bu işlediğimiz ürünleri katma değerli hale getirerek iyi fiyatlara satmak ve hem kendi ekonomimize hem de ilçe ekonomimize faydalı olmak. Bu tesisin önemi burada ham maddeyi alarak işleyen ve ürünün değerini artıran bir tesis. Bunların sayını artmasını istiyoruz” diye konuştu.

“ÇİNE’NİN ADINI DÜNYAYA DUYURACAĞIZ”

“Dağlarından yağ ovalarından bal akan Aydın’ın güzel ilçesi Çine’ye yatırım yapmaktan mutluluk ve onur duyuyoruz” diyen EYSİM Mineral Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Demir, “Dünyanın en iyi kuvars ve feldspat ocaklarının bulunduğu bir bölgedeyiz. Yıllar önce Çine’ye geldiğimde herhangi bir işlem yapılmadan yurt dışına götürülmekteydi. Ozan Arif’in şiirinde bahsettiği gibi, ‘hangi dağda hangi maden bulunur bizden daha iyi bilirler’ dediği gibi Belçika’dan iki firma Çine’de faaliyet gösteriyordu. Atatürk, ‘her fabrika bir kaledir onlara sahip çıkınız’ demiştir. Hüzünlenmiştim. Üretime ara veren Belçikalı firma satılığa çıkınca satın aldık. EYSİM olarak yaklaşık 150 kişiye istihdam etmekteyiz. Üretmiş olduğumuz yarı mamulleri ana ürün haline getirmekteyiz. Yüzde 95’i Çine bölgesinden çıkan kuvars, Almanya, ABD, İngiltere markası ile biliniyordu. Artık buradan çıkarılan madeni işleyecek, Türkiye’nin ve Çine’nin adını tüm dünyaya duyuracağız” dedi.

“HER ŞEY GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN”

EYSA’nın 31 Mayıs 2021 tarihinde açılıyor olmasının da tarihte saklı bir zaferin işaretçisi olduğuna dikkat çeken Başkan Muhammet Demir, “Ayrıca bugün anlamlı bir gün. 15 Mayıs İzmir’in işgalinden sonra sıra Aydın’a gelmiş. Halk Çine’ye sığınmaya başlamış, milli mücadele için çalışma başlatmıştı. Efeler, Yörük Ali Efe ve Kıllıoğlu Hüseyin Efe ile görüşmüş bir gün süre istemişlerdi. 31 Mayıs günü ise milli mücadele başlatılmıştı. Emperyalistler ile savaş sadece cephede değil ekonomik anlamda da devam etmektedir. Bu topraklar kolay kazanılmadı. Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır. Bu ülke için taş üstüne taş koymaya, taşlardan duvar örmeye ve o duvarlardan fabrikalar yaparak istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Her şey güçlü bir Türkiye için” diye konuştu.

“YENİ SERAMİK FABRİKASI ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR”

TBMM KİT Komisyon Başkanı ve AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş Mustafa Savaş, “Bugün anlımla bir gün. İki tane insanı Uğur Bey ve Muhammet Beyin ortak girişimiyle burada inşa edilen tesisin açılışı için toplanmış bulunmaktayız. Çok kıymetli bir işletme. Mamul malı nihai bir haline getirerek katma değer kazandırmak. İkisini de kutluyorum. Şuanda OSB’de yer kalmadı. İkinci yer için çalışmalarımız devam ediyor. Ülkenin gelişmesi ve kalkınması için üretim çok önemlidir. İlimizin gelişmesi, istihdam ve kalkınması için üretim kapasitesi artması için böyle işletmeler ihtiyacımız var. Çok yakında seramik fabrikası inşaatı yakında başlayacak. 150 bin metre kare kapalı alanda bin 500 kişi işçi çalışacak. Bu kısa bir sürede hizmete açılacak. Hedefimiz Aydınımızın ve Çinemizin doğup büyüyen evlatlarımızın karnın doğduğu yerde doymasıdır. Onun için çalışmalarımız devam ediyor. Bu tesis açılması bizleri ok mutlu etti. Bu tesislerin artırılması konusunda bize düşen ne varsa her zaman yanındayız ve emrinizdeyiz” dedi. (HABERÇİNE/SEZGİN MADRAN)

DSC_5941

Image 38 of 38

Facebook Yorumları