1. Haberler
  2. MANŞET
  3. Lösemi’de erken tanı ve tedavi ile yüzde 85‘in üzerinde başarı sağlanıyor

Lösemi’de erken tanı ve tedavi ile yüzde 85‘in üzerinde başarı sağlanıyor

featured
LÖSEMİ'DE ERKEN TANI VE TEDAVİ İLE YÜZDE 85'İN ÜZERİNDE BAŞARI SAĞLANIYOR"
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aydın’ın Çine ilçesindeki Devlet Hastanesi’nde 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlenirken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktoru Fatih Demirtaş, “Lösemide erken tanı ve tedavi ile yüzde 85‘in üzerinde tedavi başarısı sağlanıyor” dedi. 

Bir kan hastalığı olan ve kan kanseri olarak bilinen lösemiye yakalanan çocukları ve ailelerini bilinçlendirmek, sorunlarını dile getirip çözüm yolları aramak ve toplumsal farkındalığın arttırılması için 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda çeşitli etkinlikler yapılıyor. Çine Devlet Hastanesi’nde lösemiyle mücadelenin simgesi olan turuncu rengi farkındalık oluşturmak adına sağlık çalışanları turuncu el izi uygulayıp lösemili çocuklar için güzel mesajlar verdi.   

Çine Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktoru Fatih Demirtaş 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftasın dolayısıyla yaptığı bilgilendirmede, “Lösemi, kemik iliğinde kan yapan kök hücrelerin anormal hücrelere dönüşerek çoğalması sonucu ortaya çıkan ve çocukluk çağında en sık görülen kanser türüdür. En sık 2-5 yaşları arasında görülmektedir. Genetik faktörler, kimyasal maddeler, radyasyon, bazı kalıtımsal hastalıklar ve viral enfeksiyonlar lösemiye neden olabilmektedir. Lösemi bulaşıcı bir hastalık değildir. Kemik iliğinin düzgün çalışmaması ve kanser hücrelerinin vücuda yayılmasına bağlı olarak; ateş, iştahsızlık, kilo kaybı, solukluk, deride morarmalar, burun ve diş eti kanamaları, kemik ağrıları ve lenf bezlerinde büyüme gibi bulgular görülebilir. Çocuk Hematoloji Uzmanlarınca yapılan kan, kemik iliği ve genetik tetkikler sonucu tanı konmaktadır. Tedavisinde kemoterapi ve bazı hastalarda kemik iliği nakli uygulanmaktadır. Günümüzde erken tanı ve tedavi ile yüzde 85‘in üzerinde tedavi başarısı sağlanmaktadır” dedi. 

LÖSEMİ'DE ERKEN TANI VE TEDAVİ İLE YÜZDE 85'İN ÜZERİNDE BAŞARI SAĞLANIYOR"

Image 1 of 6

LÖSEMİ'DE ERKEN TANI VE TEDAVİ İLE YÜZDE 85'İN ÜZERİNDE BAŞARI SAĞLANIYOR"

 

Lösemi’de erken tanı ve tedavi ile yüzde 85‘in üzerinde başarı sağlanıyor
Yorum Yap