1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. “Umutla, dirayetle, el birliğiyle, yeniden!”

“Umutla, dirayetle, el birliğiyle, yeniden!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aydın Barosu Çine Temsilcisi Avukat Aylin Aytepe, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında meslektaşların sorunlarını değinen Aytepe, “Umutla, dirayetle, el birliğiyle, yeniden!” dedi.

Aytepe yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “5 Nisan Avukatlar Günü’nde, deprem felaketinde kaybettiğimiz on binlerce yurttaşımız ve 121 meslektaşımızın acısını bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Hayatlarını ve yakınlarını kaybeden; evleri, ofisleri yıkılan meslektaşlarımızı bir an bile unutmadan; enkaz altından çıkarılan avukatlık cübbelerini yeniden giyebilecekleri, adalet mücadelesini kaldığı yerden sürdürebilecekleri bir ortamın sağlanabilmesi için bizler canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Mesleğimizin, geçtiğimiz yıl “Avukatlar Günü’nü kutla(ya)mıyoruz” dememize sebep olan sorunlarının çözümü için somut bir tek adım atılmamışken, mevcut sorunların üzerine deprem felaketinin yarattığı çok ağır ve yeni sorunlar eklenmiş durumdadır. Yaşanan afet sonrası depremden ağır şekilde etkilenen illerimizde avukatlık faaliyetini fiilen sürdürmek şimdi çok daha zor bir hale gelmiştir. Deprem bölgesindeki Barolarımıza kayıtlı 17 bin 964 avukat ve 3 bin 762 stajyer avukat meslektaşımız, depremin sonuçlarından doğrudan etkilenmiş; 10 bine yakın meslektaşımızın ev ve/veya ofislerinde ağır hasar meydana gelmiştir. Bu koşullar altında, başta deprem bölgesi olmak üzere, yurttaşlarımızın adalete erişim haklarının güvencesi, dün olduğu gibi bugün de avukatlardır. Güçlü bir savunma makamının, bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı olduğunun bilinciyle; depremden etkilenen tüm meslektaşlarımızın avukatlık mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri ve mesleğimizin bugüne kadar her mecrada dile getirilen köklü sorunlarının bir savunma reformu ile çözümü için TBB’nin ve tüm Baroların mücadelesi birlikte ve tam bir kararlılık içerisinde devam edecektir. Mesleğimizin içerisine sokulduğu ağır sosyo-ekonomik koşulların, avukata dönük şiddet vakalarındaki artışın ve bu mesleği icra ederken önümüze çıkartılan her türlü engelin, özünde vatandaşın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olduğunu bir sefer daha altını çizerek hatırlatmak isteriz. Savunma makamı, tüm bu olumsuz koşullara rağmen dün olduğu gibi bugün de yurttaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılamanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini yerine getirmeye devam edecektir” ifadelerini yer verdi.

“YENİ YASAL DEĞİŞİKLİKLER İLE BAROLARIMIZIN EKONOMİK BİR KISKACA ALINDIĞI DA ORTADADIR”

Aydın merkez adliye binanın ihale süreci yeniden başlandığını söyleyen Aylin Aytepe, “Biz avukatların, hakimlerin, savcıların, katiplerin kısacası tüm adliyede çalışanların güzel, ferah insanca ortamlarda çalışmalarının daha verimli olacağını biliyoruz. Barolar Birliği tarafından satın alınan Baromuza tahsis edilecek olan arsamızın da imar durumunun Belediye Meclisi imar komisyonunda incelendiğini, özellikle İmar Kanunu 18. Madde uygulaması sürecinin de tarafımızdan takip edildiğini belirtmek isterim. Yine 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimler için, üzerimize düşen tarihi sorumluluk bilinci ile seçim güvenliği konusunda, seçim günü yine aynı bilinç içerisinde Baromuza kayıtlı meslektaşlarımız ile birlikte sahada yer almak üzere gerekli çalışmaların yapıldığını da özellikle bilginize sunarım. Yeni yasal değişiklikler ile Barolarımızın ekonomik bir kıskaca alındığı da ortadadır. Genç meslektaşlarımızın aidatlarının yasal düzenleme ile kaldırıldığı, baroların gelirlerinin hızla azaldığı, ekonomik tablonun hem barolarımız hem de meslektaşlarımız açısından zor bir dönemin başladığı da görülmektedir. Tüm bunlara rağmen, onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada; derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun, ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğinin bilinciyle; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz. Hukukun üstün olduğu, tek bir yurttaşın adaletten yana endişesinin olmadığı, Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış tüm temel hak ve özgürlüklere dair hükümlerin, tüm mahkemelerce koşulsuz ve eşit bir şekilde herkese uygulandığı, kanunu çiğneyen, yetimin hakkına el atan herkesin kanun önünde hesap verdiği adil bir ülkeyi yaratana kadar mücadele etme azmimizden hiçbir şey kaybetmeden aydınlık yarınlara doğru yürüyen, Cumhuriyetimizi, bağımsızlığımızı, vatanımızı namusumuz bilip, emanetine sadık evlatları olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürümeye devam eden, savunma makamında adalet mücadelesi veren, yurttaşların sesi ve nefesi olan umudu yeniden büyüten tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü ve Baromuzun 100 yılı kutlu olsun!” dedi.

“Umutla, dirayetle, el birliğiyle, yeniden!”