1. Haberler
  2. GÜNDEM
  3. Aydın’da ikamet izni alan 9 bin yabancı yaşıyor

Aydın’da ikamet izni alan 9 bin yabancı yaşıyor

featured
TÜRKİYE'NİN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN OLAN VE DEMOKRASİNİN BEŞİĞİ OLARAK NİTELENDİRİLEN AYDIN'DA, İKAMET İZNİ ALAN TOPLAM 9 BİN 696 YABANCI YAŞARKEN, SON 1 AYDA 290 YABANCI UYRUKLU VATANDAŞ İKAMET İZNİ ALARAK AYDIN'A YERLEŞTİ. (UĞUR ESER/AYDIN-İHA) Türkiye'nin önemli şehirlerinden olan ve demokrasinin beşiği olarak nitelendirilen Aydın'da, ikamet izni alan toplam 9 bin 696 yabancı yaşarken, son 1 ayda 290 yabancı uyruklu vatandaş ikamet izni alarak Aydın'a yerleşti.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin önemli şehirlerinden olan ve demokrasinin beşiği olarak nitelendirilen Aydın’da, ikamet izni alan toplam 9 bin 696 yabancı yaşarken, son 1 ayda 290 yabancı uyruklu vatandaş ikamet izni alarak Aydın’a yerleşti.  

 

Ünlü Tarihçi Heredot’un “Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü” olarak nitelendirdiği ve birçok insanın Ege’ye taşınma hayalini süsleyen Aydın, yabancı uyruklu vatandaşların da tercihleri arasında yer alıyor. Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün geçici koruma dahilinde olan yabancılar ile düzensiz ve düzenli göçmenler hakkındaki verileri çerçevesinde Aydın genelinde 118 farklı ülkeden yabancı uyruklu vatandaş ikamet ediyor.

 

30 Haziran 2022 verilerine göre 9 bin 406 olan ikamet izinli yabancıların sayısı 18 Ağustos 2022 verilerine göre 9 bin 696 olurken, yaklaşık 1 ay içerisinde Aydın’a ikamet izni alan 290 yabancı uyruklu vatandaş yerleşti.

  

Düzenli göç çerçevesinde bulunan bu yabancıların yüzde 45,12’si Avrupa Kıtası’ndan, yüzde 18,56’sı Asya Kıtası’ndan, yüzde 13,29’u Orta Doğu’dan, yüzde 12,63’ü Afrika Kıtası’ndan, yüzde 7,54’ü Amerika Kıtası’ndan, yüzde 2,86’sı ise Avustralya Kıtası’ndan Aydın’a geldiği öğrenildi.

  

Aydın’da ikameti devam eden yabancıların ilçelere göre dağılımına bakıldığında ise en fazla yabancı uyruklu vatandaş Kuşadası’nda yaşadığı öğrenilirken yabancıların uyruklarına göre dağılımına bakıldığında ise il genelinde en fazla İngiliz uyruklu vatandaşların olduğu öğrenildi.                                       

Aydın’da ikamet izni alan 9 bin yabancı yaşıyor