Aydın’da güneş enerjisi sektörü hareketlendi

featured
AYDIN'DA GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜ HAREKETLENDİ
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en fazla güneş gören illerinin başında yer alan Aydın’da güneşten elektrik üretimini arttırmak için çalışmalar yoğunlaştırıldı. Özellikle tarıma elverişsiz alanlarda paneller kurularak elektrik üretimine başlandı. 

Aydın’da güneş enerjisi tarlalarının sayısı her geçen gün artmaya devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarına mevcut desteklerin kapsamını genişletileceğini açıklaması bu alandaki yatırımları arttırdı. Karpuzlu ilçesinde tarıma elverişsiz yüzlerce dönüm alan elektrik üretimi kullanılmaya başlandı. 

Güneş enerjisini verimli kullanma konusunda en şanslı illerinden biri olan Aydın’da güneş enerjisi yatırımları da ivme kazandı. Günümüzde bir kat daha kıymete binen güneş enerji sistemleri yatırımcı kişi ve kurumların gözdesi haline geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan son teşvikler de yatırımcıları heyecanlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımlarına KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti gibi mevcut desteklerin kapsamını genişleterek, güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üreten lisanssız faaliyetler kapsamındaki yatırımların dördüncü bölge desteklerinden yararlanmasının önünü açtıklarını açıklamıştı. Açıklanan teşvik paketi ile güneş ve rüzgâr enerjisi yatırımcılarına KDV istisnası ve gümrük vergisine ilave olarak yüzde 30 oranında vergi indirimi, 6 yıl boyunca sigorta prim işveren hissesi desteği sağlanacak.                     

AYDIN'DA GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜ HAREKETLENDİ

Image 1 of 2

AYDIN'DA GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜ HAREKETLENDİ

                  

Aydın’da güneş enerjisi sektörü hareketlendi