Çine Organik Zeytin Festivali’ne ev sahipliği yapacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz zeytin havzasının, hem üretici sayısı hem de sertifikalandırılan tarım arazileri bakımından en kapsamlı organik tarım projesini hayata geçiren Çine, 20 -21 Kasım tarihlerinde ‘Organik Zeytin Festivali’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. GünZeyDer, Çine Belediyesi ve Aydın Büyük Şehir Belediyesi tarafından düzenlenen şenlik, Cumartesi zeytin toplama yarışması ile başlayıp, çeşitli etkinliklerle Pazar günü sona erecek.

ZEYTİN ŞÜKRAN ORMANI OLUŞTURULDU

Şenlikte, Uygun Aksoy, Nedim Atilla, Zeynep Delen Nircan, Oya Ayman zeytin, zeytinyağı ve organik tarımın sorunları ve çözüm yolları üzerine söyleşiler yapacak. Bodrum Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nin hazırladığı ‘Zeytinin delice yolculuğu’ adı verilen fotoğraf sergisi ilk kez Çine’de görünürlük kazanacak. Doğa koruma, organik tarım, doğa ve çiftçi dostu tarım mücadelesine ömrünü adamış Victor Ananias, Ali Ekber Yıldırım, Uygun Aksoy gibi isimlerin asırlık zeytin ağaçlarına isimlerinin verilmesiyle oluşan ‘Zeytin Şükran Ormanı’nın açılışı da 20 Kasım Cumartesi günü yapılacak. Zeytin/zeytinyağı sektörüne mal ve hizmet üreten firmaların stantları ise Kuva-i Milliye Parkı’nda yer alacak.

DİL TENGİ VE ARTİSTA MÜZİK GRUPLARI SAHNE ALACAK

21 Kasım Pazar günü yine aynı parkta Dil Tengi ve Artista gruplarının yer alacağı konser, Serhan Asker’in sunduğu ‘Görkemli Hatıralar’ programında Halktv’den canlı olarak yayınlanacak. GünZeyDer Başkanı Osman Aydın yaptığı açıklamada, “Bizler, Güney Ege de 2009 dan bu yana organik  sertifikalı, butik, kalite odaklı bir  üretim modelinin alt yapısını kurmaya çalışıyoruz. 180.000 dönüm alanı, organik olarak sertifikalandırdık. Bu büyüklük; Akdeniz Zeytin Havzasının en kapsamlı organik zeytin alanı oldu. Güney Ege de üretilen zeytinyağı gıda değerleri ve nefaset bakımından benzersiz nitelikler taşıyor. Zeytinyağımızı görünür kılmak için düzenlediğimiz şenliğe, uzun ve sağlıklı bir yaşam arayan, doğa ve çiftçi dostu bir tarımın mümkün olduğuna inanan herkesi bekliyoruz’’ dedi.

Çine Organik Zeytin Festivali’ne ev sahipliği yapacak